Pôvod

Za predkov Waleských teriérov sa považujú európski vlci. Ako väcšina teriérov bol vyšlachtený vo Veľkej Británii, a to vo Walese k lovu v norách, lovu krýs a prácu pod zemou. U nás je i vďaka svojej veľkosti považovaný za jedného z najlepších norníkov vôbec. Waleský teriér je priamym potomkom už zaniknutého plemena hrubosrstého staro anglického black and tan teriéra využívaného k lovu škodnej, tzn. líšiek, kún, ale dokonca aj vydier a jazvecov. V 19. storočí sa ale začal krížit s dalšími plemenami ako foxteriér alebo jorkšírsky teriér, ako samostatné plemeno bol v Anglicku uznaný až roku 1887. Pomerne dlhú dobu existovali dve jemne odlišné varianty dnešného Waleského teriéra, jedna z Walesu, druhá krížením erdelteriéra a foxteriéra z Anglicka. Medzi svetovými vojnami sa však plemeno finálne zjednotilo. Ušlachtilosť Waleských teriérov dokazuje i fakt, že jedného choval i sám princ z Walesu, teda neskorší král Juraj. Teraz je Waleský teriér veľmi populárny nielen u nás, kde má už svoje pevné miesto, ale aj napríklad v Severnej Amerike.AJC, 6xCAC, 2xCC, 1xCACIB, 4xBOB, Interra Show-CAC, slovenský šampión krásy mladých

Povaha Waleského teriéra

Ako snáď všetci teriéry aj Waleský teriér sa prejavuje veľmi živo a energicky, má rozhodne svoju hlavu, je dosť tvrdohlavý a nikdy ho neomrzí akákoľvek hra. Patrí medzi vášnivých aportérov a k vybitiu svojej nekonečnej energie potrebuje priestor väcší než panelákový byt. Pretože v sebe nezaprie loveckého ducha, je Waleský teriér velmi dobre vycviciteľný a ovládateľný. Miluje spoločnosť, ale patrí skôr do aktívnej rodiny, ktorá mu bude venovať dostatok pozornosti. Waleský teriér si rozumie s deťmi, dokáže sa s nimi hrať celé hodiny, nechá si všelico dovoliť, pritom nie je agresívny. Jedná sa o veľmi oblúbené spoločenské plemeno, ktoré si obľúbi takmer každý už pre jeho nekonečný elán a dobrú náladu. Ked je to však potrebné, prebudí sa vo Waleskom teriérovi bojovník a stáva sa ostrým a neohrozeným psom v každej situácii. Pozor však na ostatných psov, môže sa k nim chovať dominantne.

Vzhľad Waleského teriéra

Waleský teriér je pes strednej velkosti, ušlachtilého vzhťadu. Uši má malé, v tvare písmena V, oči sú tmavé a mandlovité. Najčastejšie sfarbenie je sýte čierno – trieslové (black and tan), ale aj čierno – šedé s pálením. Srsť je hustá, hrubá a drôtovitá, potrebuje špeciálnu úpravu. Po narodení sú šteňatá Waleského teriéra celé čierne, svoju charakteristickú farbu získavajú až neskôr. Výška v kohútiku by mala dosahovať maximálne 39 cm, váha 9 – 9,5 kg. Waleského teriéra by sme si mohli ľahko spliesť s podobným plemenom Lakeland teriéra, ktorý je však menší a oveľa vzácnejší.

Základná starostlivost a výcvik

Problémy s výcvikom Waleského teriéra sa nevyskytujú príliš často. Waleský teriér sa uplatňuje ako norník v obore polovníctva, býva úspešný i v agility. Pri dôslednom výcviku tento pes poslúcha na slovo a bráni svojho pána na každom kroku. Srsť Waleských teriérov je veťmi špecifická, vyžaduje preto viac pozornosti. Musí sa minimálne dvakrát ročne upravovať trimovaním u odborníkov. Následkom nesprávnej starostlivosti môže srsť zosvetliť a strácať zlatohnedú farbu. Nevyhnete sa ani každodennému česaniu a kefovaniu.

Close Menu